ROWEROWY GDAŃSK
wtorek, 28 listopada 2023

Nadjeżdża milionowy rowerzysta

Ruch rowerowy w Gdańsku rośnie od lat. Bardzo wyraźnie, bo aż trzykrotnie, udział ruchu rowerowego w podróżach miejskich wzrósł w latach 2009-2016, z poziomu 2% do 6%.
Tort z okazji milionowego rowerzysty w Pasie Nadmorskim
Tort z okazji milionowego rowerzysty w Pasie Nadmorskim
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Z kolei w 2019 roku Gdańsk znalazł się w pierwszej dziesiątce Worldwide Cycling Index - rankingu miast o największym wzroście ruchu rowerowego na świecie, na podstawie danych z ponad 3200 liczników ruchu rowerowego Eco-counter. Wówczas wzrost w skali rok do roku wyniósł 19%.

W tym roku po raz pierwszy w historii na najbardziej uczęszczanej drodze rowerowej w Gdańsku, czyli w Pasie Nadmorskim, odnotujemy ponad milion przejazdów. Milionowej rowerzystki lub rowerzysty spodziewamy się w sobotę, 3 października, w godzinach 14:00 – 16:00.

A skąd o tym wiemy? Ruch rowerowy w Gdańsku monitorowany jest całodobowo dzięki automatycznym licznikom rowerowym rozmieszczonym na stałe w 29 lokalizacjach przy trasach rowerowych. Dwa z nich, w Śródmieściu przy ul. 3 Maja oraz we Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej wyposażone są w wyświetlacze wskazujące aktualny ruch rowerowy. Wyniki pomiarów gromadzone są w internetowej bazie danych i udostępniane na stronie rowerowygdansk.pl.

Jak wytypujemy milionowego rowerzystę w Pasie Nadmorskim? - Połączymy się zdalnie z urządzeniem obsługującym pętlę indukcyjną zliczającą przejeżdżających rowerzystów i będziemy na bieżąco odczytywać liczbę zarejestrowanych przejazdów – mówi Remigiusz Kitliński pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej.

Dla milionowego rowerzysty oprócz tortu i symbolicznej lampki bezalkoholowego szampana, miasto Gdańsk przygotowało upominek w postaci zestawu oświetlenia, U-locka i torby rowerowej.

Warto dodać, że najbardziej rowerowym dniem w Pasie Nadmorskim był 19 lipca br., kiedy to licznik odnotował aż 11.493 przejazdy rowerowe. Natomiast suma przejazdów w sierpniu to aż 225,6 tys., co daje średnią niemal 7,3 tys. przejazdów dziennie. Warto pamiętać, że w początkowej fazie epidemii koronawirusa obowiązywały ograniczenia rekreacyjnej jazdy na rowerze, co wyraźnie odbiło się na wynikach rejestrowanych przez gdańskie liczniki rowerowe. Bezpośrednio po 19 kwietnia, kiedy ograniczenia zostały złagodzone, ruch rowerowy w Pasie Nadmorskim wzrósł dziesięciokrotnie.

 

Aktualizacja:

Mamy milionowego rowerzystę w Pasie Nadmorskim

 

Milionowy rowerzysta przejeżdża przez bramę z balonów, ustawioną w pobliżu pętli indukcyjnej
Milionowy rowerzysta przejeżdża przez bramę z balonów, ustawioną w pobliżu pętli indukcyjnej
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W miniona sobotę, 3 października, w godzinach popołudniowych mieliśmy zaszczyt być świadkami milionowego przejazdu na drodze rowerowej w Pasie Nadmorskim.
Szczęśliwym laureatem został Pan Bogusław z Wrzeszcza, który wraz z małżonką wybrał się tego dnia w ulubioną trasę Wrzeszcz – Falochron w Brzeźnie – Sopot – Wrzeszcz (w sumie 30 km).
Niedaleko pętli indukcyjnej, zliczającej przejazdy rowerzystów została ustawiona brama z balonów, przy której, na rekordzistę czekali pracownicy Referatu Mobilności Aktywnej z okolicznościowym tortem i bezalkoholowym szampanem.

Pan Bogusław otrzymał od Miasta Gdańska prezenty w postaci torby rowerowej, zapięcia U-lock oraz zestawu lampek do roweru.

 

Milionowy rowerzysta w Pasie Nadmorskim
Milionowy rowerzysta w Pasie Nadmorskim
rowerowygdansk.pl

 

Milionowego rowerzystę w Pasie Nadmorskim wyłoniono dzięki zdalnemu połączeniu z urządzeniem obsługującym pętlę indukcyjną na bieżąco zliczającą przejeżdżających rowerzystów.