ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 kwietnia 2024

Miasto przyjazne rowerzystom - kompleksowe działania w projekcie cities.multimodal

Nowe inicjatywy promujące zrównoważoną mobilność, adresowane do gdańskich szkół, przedszkoli oraz firm startują już kwietniu. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu cities.multimodal - System transportu miejskiego w transformacji ku mobilności niskoemisyjnej. Działania obejmą przede wszystkim Centrale Pasmo Usługowe czyli obszar pilotażowy we Wrzeszczu, Oliwie i Śródmieściu.

Nowe inicjatywy promujące zrównoważoną mobilność, adresowane do gdańskich szkół, przedszkoli oraz firm startują już kwietniu. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu cities.multimodal - System transportu miejskiego w transformacji ku mobilności niskoemisyjnej. Działania obejmą przede wszystkim Centrale Pasmo Usługowe czyli obszar pilotażowy we Wrzeszczu, Oliwie i Śródmieściu.

przyczepka
Fot. Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Pracodawcy przyjaźni rowerzystom
Zachęcimy gdańskich pracodawców do promowania aktywnych dojazdów do pracy. Sprawdzimy m.in., czy firmy zapewniają odpowiednie warunki osobom dojeżdżającym na rowerach. Ocenimy sześć obszarów działań: informowanie i motywowanie, koordynacja i organizacja mobilności pracowników, usługi związane z rowerami np. ich serwis, infrastruktura zapewniana rowerzystom (np. odpowiednie parkingi rowerowe, prysznice, suszarnie), zarządzanie polityką parkingową firmy oraz opcjonalnie – prorowerowe udogodnienia dla klientów. Za działania w tych obszarach pracodawcy mogą otrzymać „Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom”.
Inicjatywa została już zaprezentowana uczestnikom Bike Festiwal, który w dniach 6-7 kwietnia 2019 r. odbył się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AmberExpo w Gdańsku.

Proces certyfikacji składa się z 5 etapów:
1) Na stronie www.rowerowypracodawca.eu pracodawca wypełnia ankietę dotyczącą prorowerowej polityki w firmie i dowiaduje się, czy ma szansę na uzyskanie certyfikatu, na jednym z 3 poziomów: złotym , srebrnym lub brązowym;
2) Pracodawca umawia się na audyt;
3) Firmę odwiedza audytor, który na miejscu weryfikuje zgłoszenie i przekazuje sugestie pracodawcy;
4) Zapada decyzja odnośnie certyfikatu przyznawanego na 3 lata;
5) Certyfikowane firmy kontynuują prorowerowe działania i co roku wypełniają ankietę ewaluacyjną.
W planach są także badania wśród pracodawców i pracowników w zakresie promocji komunikacji rowerowej i multimodalności oraz warsztaty z zarządzania mobilnością w firmach.

Nauka jazdy w ruchu ulicznym
Z kolei w ramach “Programu nauki jazdy rowerem w ruchu ulicznym” Miasto Gdańsk zachęci do bezpiecznej aktywności mobilnej uczniów klas V-VIII gdańskich szkół podstawowych. Cykl szkoleniowy będzie obejmował:
1) Zajęcia teoretyczne;
2) Serwis oraz weryfikację sprawności mechanicznej rowerów uczniów;
3) Zajęcia na placu lub boisku szkolnym, w tym weryfikację umiejętności uczestników przejazdów;
4) Zajęcia w ruchu ulicznym, w tym ćwiczenia praktyczne w okolicy szkoły oraz manewry praktyczne na ulicach o niewielkim natężeniu ruchu.

Podczep się
Ze środków projektu zakupiono również przyczepki rowerowe, które zostaną przekazane przedszkolom do bezpłatnego testowania, w ramach kampanii “Podczep się”. Na początek trafią one do placówek położonych w tzw. Centralnym Paśmie Usługowym. Dzięki tej akcji, rodzice będą mogli spędzić aktywnie czas ze swoimi pociechami, ucząc je dobrych nawyków już od najmłodszych lat. Więcej informacji na temat kampanii znajdzie się na stronie www.rowerowygdansk.pl i https://www.cities-multimodal.eu/

O cities.multimodal
Zrzeszający 17 partnerów z Polski, Niemiec, Szwecji, Danii, Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii oraz Rosji projekt uzyskał dofinansowanie z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020. Jego celem jest promocja zrównoważonego transportu oraz zmianę zachowań transportowych mieszkańców. Projekt cities.multimodal zakłada ułatwienie mieszkańcom miast w regionie Morza Bałtyckiego połączenia ruchu pieszego, rowerowego, transportu publicznego oraz współdzielenia samochodów jako ekologicznej alternatywy dla samochodów prywatnych. Działania planowane w Gdańsku mają na celu promocję aktywności mobilnej, poprawę bezpieczeństwa rowerzystów jak również zachęcanie nie tylko dorosłych, czy dzieci, ale również przedsiębiorców i ich pracowników do zdrowego stylu życia.

Więcej informacji o projekcie:

Strona projektu: www.cities-multimodal.eu

#citiesmultimodal

logo combined