Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP

Wyspa Sobieszewska - rowerem i spacerem

W odpowiedzi na wniosek Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska Fundacja Społecznie Bezpieczni, ze wsparciem Miasta Gdańska, organizuje nową przestrzeń rekreacyjną. Przy ulicy Przegalińskiej powstanie m.in.: miejsce do rodzinnej rekreacji, wypożyczalnia rowerów oraz powiązany z nią parking, z którego będzie można dostać się na plażę rowerem, meleksem lub pieszo. Rozwiązanie to ma zmniejszyć ruch przy wejściach na plażę, ograniczyć nielegalne parkowanie, a także poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Przy projekcie pracować będą osoby wychodzące z bezdomności.

Pilotażowy projekt na Wyspie Sobieszewskiej ma pokazać, jak świadomie, w bardziej zrównoważony dla środowiska i lokalnej społeczności sposób, korzystać z plaż i lasów. Główną intencją jest budowanie nawyków, by po dotarciu na wyspę dalej poruszać się już wyłącznie ekologicznymi środkami lub pieszo, a przy okazji cieszyć się spacerem po okolicy. Dodatkowo działania w tej przestrzeni oparte są na idei odpowiedzialności społecznej.

Strefą opiekuje się Fundacja Społecznie Bezpieczni, która z powodzeniem prowadzi już tego typu parkingi przy ul. Lawendowej i na Stogach. Zyski przeznaczone będą na wsparcie osób potrzebujących i wykluczonych społecznie.

Przestrzeń sportowa z miejscem do pozostawienia auta przy ulicy Przegalińskiej będzie czynna od piątku, 19 czerwca do 14 września. Opłaty przeznaczone na rzecz Fundacji Społecznie Bezpieczni - 10 zł za parkowanie samochodu na cały dzień, 20 zł za parkowanie i przejazd meleksem do wejścia na plażę przy ul. Falowej w dwie strony – dla wszystkich pasażerów auta. Koszt wypożyczenia roweru wyniesie 20 zł za dzień.

- Parking Społecznie Odpowiedzialny to inicjatywa angażująca osoby potrzebujące i wzmacniająca je poprzez pracę. Dzięki stabilnym warunkom mogą oni stanąć na nogi, w trudnych okresach życiowych, które przecież zdarzają się wielu z nas. Działalność naszej Fundacji skierowana jest na wsparcie osób wykluczonych społecznie, osób potrzebujących. Wypracowany zysk będzie przekazany na takie cele. Mamy nadzieję, że kierowcy pozytywnie odniosą się do tej inicjatywy, tak jak ma to miejsce na Parkingu na ul. Lawendowej – mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Miejsce łączy kilka potrzebnych dzielnicy funkcji: wypożyczalnię rowerów, miejsca do rekreacji i punkt startowy dla meleksów, które dowiozą pasażerów z aut do pobliskiego wejścia na plażę oraz miejsc, w których można aktywnie spędzić czas. Dzięki ponownemu zagospodarowaniu dawnego boiska mieszkańcy dzielnicy będą mogli znów zagrać w piłkę nożną czy siatkówkę oraz aktywnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

- Idea wprowadzenia dodatkowych rozwiązań parkingowych dla osób udających się na plażę wyniknęła z rozmów z mieszkańcami i z dyskusji radnych Dzielnicy Wyspa Sobieszewska. W każdy weekend, szczególnie w sezonie, drogi dojazdowe na plażę są zatarasowane. Nie tylko jest to uciążliwość dla pieszych, ale przede wszystkim trudność dojazdowa dla służb ratowniczych, straży miejskiej, straży pożarnej. Jako Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska wystąpiliśmy do władz Gdańska z propozycją organizacji parkingów. Znaleźliśmy, ciekawe, alternatywne rozwiązanie zagospodarowania nieużywanego terenu zielonego przy ul. Przegalińskiej – opowiada Władysław Sidorko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

Wyspa Sobieszewska jest jednym z ulubionych miejsc turystów i mieszkańców pozostałych dzielnic Gdańska. Szeroka plaża, rezerwaty Ptasi Raj i Mewia Łacha, ścieżki rowerowe i nordic walking przyciągają miłośników aktywnego spędzania czasu. Na wyspie planowane są kolejne inwestycje z zakresu rozwoju turystyki: budowa przystani żeglarskiej na Martwej Wiśle przy ulicy Nadwiślańskiej, kolejna trasa rowerowa wzdłuż ulicy Świbnieńskiej i Akwenowej, a także budowa przystani kajakowej na kanale Młynówka. Rozwijany potencjał stwarza też szansę na zwiększony ruch turystów. Oznacza to jednak konieczność wdrażania rozwiązań, które przyczynią się do ograniczania negatywnych konsekwencji, m.in. wzmożonego ruch samochodowego.


Data publikacji: 18.06.2020 14:16
Ostania modyfikacja: 11.09.2020 20:15

Copyright © Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej
Kancelaria Prezydenta / Referat Multimedialny
Gdańsk 80-803, ul. Nowe Ogrody 8/12