Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP

Ulica pełna życia na Dolnym Mieście

Tętniąca życiem ulica, pełna atrakcji dla mieszkańców Gdańska urozmaici Dolne Miasto od 9 do 22 września. Przez dwa tygodnie skrzyżowanie ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej będzie zamknięte dla samochodów i zmieni się w przestrzeń relaksu, wypełnioną rozmaitymi aktywnościami. Wydarzenie wpisuje się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności

Ideą i głównym założeniem akcji organizowanej przez Miasto Gdańsk z aktywnym udziałem jej mieszkańców jest przekształcenie skrzyżowania ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej na Dolnym Mieście w przyjazne miejsce spotkań sąsiedzkich, z przestrzenią przeznaczoną na działania artystyczne, kreatywne i sportowe. Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że ulica nie jest wyłącznie miejscem służącym do jazdy samochodem, ale może stać się przestrzenią należącą do mieszkańców, z której każdy może korzystać.

Ulica wraca do mieszkańców! Pojawią się instalacje florystyczne, strefy relaksu ze specjalne usypaną plażą na środku ulicy, z leżakami i beczkami z egzotycznymi roślinami z Szafarni. Warsztaty budowy mebli pozwolą wspólnymi siłami stworzyć przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli w miły sposób spędzać wspólnie czas.

Ulica pełna życia ma stać się żywym, aktywnym laboratorium pełnym ciekawych eksperymentów. Program zakłada warsztaty dla każdego i w każdym wieku. Będą atrakcje dla najmłodszych, młodzieży, osób poszukujących przygód, dla amatorów aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a także dla seniorów.

Ulica pełna atrakcji

Na wszystkich uczestników wydarzenia czekają liczne atrakcje, przygotowane przez organizatorów oraz przez okoliczne placówki oświatowe czy instytucje kultury. Lista wydarzeń odbywających się w ramach akcji Ulica Pełna Życia jest długa i urozmaicona. W programie znalazły się m. in. warsztaty, konkursy, zawody, spacery, spotkania i wiele innych, które mogły być zorganizowane dzięki współpracy z  m.in. SP nr. 65, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czy Fundacją Fosa.

Warsztaty we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 65 w Gdańsku:

- konkursy plastyczne "Dzień bez samochodu",

- odlewy gipsowe,

- origami,

- robótki ręczne i wyrób biżuterii,

- zawody wioślarskie z wykorzystaniem wioślarskich udostępnionych przez szkołę,

- konkursy strzałów do bramek,

- rodzinne turnieje tenisa stołowego,

- warsztaty z kajakarstwa turystycznego,

- stanowiska gier i zabaw sportowych (hula-hop, gra w gumę, klasy),

- stanowiska gier planszowych.

Warsztaty we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia:

- sitodruk na torbach płóciennych,

- wykonywanie szablonu,

- rysowanie komiksu.

Warsztaty we współpracy ze Stowarzyszeniem Mrowisko:

- malowanie tematyczne inspirowane aktywną mobilnością, jazdą rowerem, hulajnogą itp.

Warsztaty we współpracy z Fundacją Fosa:

- Przystanek “ Przemiany Rodzin” z wykorzystaniem wiaty przystankowej,

na ul. Śluza jako miejsca warsztatów z psychologiem i terapeutą,

- wspólne projektowanie toru do gry w żabki z rodzicami i dziećmi,

- malowanie buziek oraz wykonywanie brokatowych tatuaży,

- gry podwórkowe np. przeciąganie liny, gumy do skakania, itp.,

- czytanie bajek dzieciom na leżakach,

- tworzenie papierowych rowerów, hulajnóg itp.

Warsztaty dla dzieci:

- przenośne ogródki,

- tworzenie papierowych karuzeli i notesów z wykorzystaniem papieru z recyklingu.

Warsztaty dla seniorów:

- łapacze snów,

- bindowanie notesów z wykorzystaniem papieru z recyklingu,

- malowanie filiżanek.

Ponadto:

- spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami ,

- spacery rowerowe,

- wycieczka po porcie lotniczym.

Szczegółowy harmonogram warsztatów będzie aktualizowany na bieżąco.

Zmiana organizacji ruchu

Na czas trwania akcji od 9-22 września zostanie zmieniona organizacja ruchu. Tymczasowa organizacja ruchu w obrębie skrzyżowania ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej  jest konieczna ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia. Dlatego od 9 do 22 września skrzyżowanie ulic Śluza, Jaskółcza i Jałmużnicza będzie nieprzejezdne, a  ul. Śluza oraz Jaskółcza zostaną oznakowane jako drogi bez przejazdu. Mieszkańcy bez przeszkód będą mogli wyjeżdżać z i wjeżdżać na swoje posesje. Aby umożliwić przejazd na ulicy Jałmużniczej zostanie wykonane tymczasowe utwardzenie przejazdu przez zieleniec. Ruch autobusowy oraz indywidualny będzie odbywał się ul. Łąkową, Wróbla, Toruńską, Kamienną Groblą oraz Dolną.

Nie tylko Gdańsk

Przywracanie ulic mieszkańcom nie jest tylko lokalną ciekawostką. Tego typu działania stanowią pewien trend obecny w wielu miastach Polski i Europy. Dotychczas podobne projekty były organizowane m.in. w Katowicach, Gliwicach, Krakowie, Warszawie, Dąbrowie Górniczej jak również poza Polską w Amsterdamie, w Ghent czy w Utrechcie, gdzie pojawiały się m.in. przestrzenie zieleni, mała architektura czy zielona droga dla rowerów.

Akcja Ulica Pełna Życia realizowana jest przez Miasto Gdańsk w ramach projektu cities.multimodal współfinansowanego ze środków programu Interreg Region Morza Bałtyckiego. Wydarzenie realizowane jest, we współpracy z GZDiZ, Szkołą Podstawową nr 65, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz lokalnymi stowarzyszeniami mieszkańców i działającymi w okolicy zakładami usługowymi.

 


Data publikacji: 05.09.2019 13:48
Ostania modyfikacja: 05.09.2019 14:34

Copyright © Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej
Kancelaria Prezydenta / Referat Multimedialny
Gdańsk 80-803, ul. Nowe Ogrody 8/12