Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP

Aktywnie podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności


Pod hasłem „Przesiadaj się i jedź” w dniach 15-22 września w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach i wycieczkach inspirowanych mobilnością oraz rodzinnych piknikach. Zapisy na limitowane atrakcje ruszyły!


W ramach projektu BSR Electric pod hasłem KRĘĆ PO GDAŃSKU odbędzie się seria rowerowych przejazdów z przewodnikiem. W dniach od 17 do 22 września przewidziano sześć terminów i dwa warianty tras. „Najpiękniejsze gdańskie widoki” to czterogodzinna wycieczka dla osób chcących lepiej poznać najstarsze dzielnice Gdańska m.in. Śródmieście, Wrzeszcz z Politechniką i domem Guntera Grassa, Brzeźno i Nowy Port, zaś „Gdańsk blisko natury” to trasa  dla miłośników zieleni znad Opływu Motławy do królewskiego Parku na Oruni i z powrotem do centrum miasta. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy przez internet.

W niedzielę 16 września na ulicach Szafarnia i Stągiewna odbędzie się PIKNIK EKOMOBILNOŚCI. Wśród atrakcji znajdą się m.in. warsztaty popularnonaukowe dla dzieci „Smog, czyli co nas truje” organizowane w ramach projektu SOLEZ, bezpłatny serwis rowerowy, dmuchańce, strefy animacji plastycznych i relaksu. Podczas pikniku odbędą się też darmowe rejsy jednostkami historycznymi z Mariny Gdańsk do Główek Portu Gdańsk i z powrotem oraz wycieczki po Ołowiance z przewodnikiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

- Jesień w Gdańsku zapowiada się pod znakiem mobilności aktywnej. Wpisujemy się w hasło tegorocznej edycji „Przesiadaj się i jedź”, gdyż zachęcamy mieszkańców do korzystania z różnych środków transportu. Przyszłościowo patrzymy na komunikację w mieście, więc będziemy również konsultować z mieszkańcami wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej

Będzie także okazja, aby zrobić sobie profesjonalny rowerowy portret. W dniach 17 września (na ul. Szafarnia) i 21 września (na ul. Piwnej), zapraszamy mieszkańców do udziału w nieodpłatnych sesjach zdjęciowych - tym razem pozować mogą nie tylko rowerzyści, ale także osoby na hulajnogach.

18 września w CH Manhattan pod hasłem Wybieramy trasę pokazową robobusa odbędą się konsultacje dla mieszkańców w ramach projektu Sohjoa Baltic „Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu ostatniej mili w regionie Morza Bałtyckiego”. Będzie można dowiedzieć się o przygotowaniach do prezentacji bezzałogowego busa na trasie pokazowej w Gdańsku oraz wypowiedzieć na temat rozważanych lokalizacji.

W dniach od 15 do 22 września Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje grę terenową, polegającą na odwiedzaniu jej filii i rozwiązywaniu czytelniczych zagadek. Warunkiem uczestnictwa w grze będzie poruszanie się pomiędzy filiami bez użycia auta. Każdy inny środek transportu jest dopuszczalny.

Z kolei 22 września zapraszamy na trzecią już edycję imprezy ROWEREM DO ZOO. Osoby, które do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przyjadą na rowerach otrzymają zniżki na bilety wstępu (10 zł – dorośli, 5 zł – dzieci). Ta edycja imprezy odbędzie się w ramach projektu Cities Multimodal. Uczestnicy skorzystać będą mogli z bezpłatnego serwisu rowerowego oraz przetestować przyczepki rowerowe.

Tego dnia pod hasłem HULAJ PRZEZ GDAŃSK odbędzie się też przejazd po Gdańsku na hulajnogach, start spod Politechniki Gdańskiej. Można przyjechać na własnych „małych kółkach” lub skorzystać z hulajnóg zapewnianych przez organizatora (obowiązują zapisy przez internet).

Tradycyjnie już, kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie także DZIEŃ BEZ SAMOCHODU.

Święto komunikacji miejskiej na pętli Chełm Witosa
Gry i zabawy dla najmłodszych z nagrodami, zabytkowe pojazdy autobusowe, stanowiska policji, straży miejskiej oraz mnóstwo dobrej energii – tak zapowiada się piknik komunikacyjny, który w sobotę 15 września odbędzie się na Chełmie.

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na pętlę tramwajową Chełm Witosa w godzinach 11:00 – 14:00 na rodzinny festyn, który odbędzie się pod hasłem BEZPIECZNA KOMUNIKACJA MIEJSKA W GDAŃSKU. Zaplanowano dużo atrakcji, szczególnie dla najmłodszych - trzy sobotnie godziny będą wypełnione zabawą, grami i konkursami z nagrodami, szeregiem atrakcji, w tym prezentacją zabytkowych gdańskich pojazdów. Warto przyjechać rowerem, serwis rowerowy udzieli wielu cennych rad dotyczących konserwacji rowerów. Smakoszom zapewnimy pyszną grochówkę.
- To tylko część atrakcji, szykowanych przez ZTM. Reszta to niespodzianka, ale już dziś rezerwujmy sobie sobotnie przedpołudnie na dobrą rodzinną zabawę! – zapowiada dyrektor ZTM w Gdańsku, Jerzy Dobaczewski. Do wygrania w konkursach będą np. vouchery na mecze Lechii Gdańsk.
Zarząd Transportu Miejskiego wypuści  limitowaną serię biletów z promocją Europejskiego Tygodnia Mobilności na rewersie biletu- bilety będą do nabycia tylko w dniach od 16.09 do 22.09.2018 r.

Więcej: informacji:
www.rowerowygdansk.pl – zapisy na limitowane atrakcje
www.ztm.gda.pl
www.gdansk.pl
Facebook: RowerowyGdansk

Program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2018 w Gdańsku

- Gra terenowa Europejski Tydzień Mobilności z Biblioteką - 15.09 - 22.09

- Bezpieczna Komunikacja Miejska w Gdańsku - 15.09 (sobota) w godz.: 11:00 - 14:00 - piknik na pętli tramwajowej Chełm - Witosa;

- Piknik Ekomobilności - 16.09 (niedziela) w godz.: 11:00 - 15:00 na ul. Szafarnia i Stągiewna
W ramach pikniku odbędą się dwie wycieczki po Ołowiance (godz.: 11:00 i 14:00)  z przewodnikiem (zapisy: edukacja@nmm.pl)

- Kręć po Gdańsku - 17-22.09 – rowerowe przejazdy z przewodnikiem po Gdańsku. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne (obowiązują zapisy).

Terminy:
17.09 (poniedziałek) - Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 – 18:00
18.09 (wtorek) - Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 15:00 – 19:00
19.09 (środa) - Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 – 18:00
20.09 (czwartek) - Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 15:00 – 19:00
21.09 (piątek) - Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 – 18:00
22.09 (sobota) - Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 10:00 – 14:00

- Zrób sobie profesjonalne ROWEROWE ZDJĘCIE!:
•   17.09 (poniedziałek) w godz.: 15:30 - 17:30 na ul. Szafarnia
•   21.09 (piątek) w godz.: 15:30 - 17:30 na ul. Piwnej

- Wybieramy Trasę Robobusa (18.09) wtorek w godz.: 17:00 – 19:00 w CH Manhattan (sala na III p.) – konsultacja projektu Sohjoa Baltic

- Lekcja komunikacyjna dla seniorów w Centrali Ruchu ZTM -18.09 (wtorek)

- Lekcja komunikacyjna w Centrali Ruchu ZTM - 20.09 (czwartek) – zaproszenie do zdobycia na stoisku ZTM podczas pikniku na Chełmie (15.09)

- Aspekty prawne autonomicznej mobilności20.09 - ogólnopolskie warsztaty w ramach projektu Sohjoa Baltic (zapisy poprzez formularz)

- Europejski Dzień bez Samochodu (22.09) sobota - zostaw samochód, weź dowód rejestracyjny i podróżuj za darmo komunikacją miejską

- Hulaj przez Gdańsk (22.09) czyli wycieczka na hulajnogach po Gdańsku (obowiązują zapisy)

- Rowerem do ZOO - 22.09 (sobota) w godz.: 09:00 - 18:00 - przyjedź do ZOO na rowerze i kup bilet za ułamek ceny (10 zł - normalny, 5 zł - ulgowy)


Europejski Tydzień Mobilności jest częściowo współfinansowany ze środków Programu Region Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Region), w ramach realizacji projektu BSR Electric.


Data publikacji: 07.09.2018 09:26
Ostania modyfikacja: 14.03.2019 13:32

Copyright © Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej
Kancelaria Prezydenta / Referat Multimedialny
Gdańsk 80-803, ul. Nowe Ogrody 8/12