Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP

Wita Stwosza - jak korzystać ze skrzyżowań

Na czterech skrzyżowaniach w obrębie alei Wojska Polskiego i ulicy Wita Stwosza wprowadzono nową organizacje ruchu. Podpowiadamy jak z niej korzystać.

Ponieważ skręt w lewo jest jednym z najbardziej skomplikowanych i niebezpiecznych manewrów, jakie możesz wykonać swoim rowerem na drodze, wprowadzamy rozwiązania, które zdecydowanie Tobie to ułatwią.

W zależności od warunków na drodze, czy aktualnej fazy świateł można zamiennie stosować dwie metody: możesz skorzystać ze śluzy rowerowej, lub wykonać tzw. „skręt na dwa”. Warto wiedzieć, że zielone światło zapala się 6 sec wcześniej dla rowerzystów niż dla samochodów.

Śluza rowerowa  przydaje się, gdy masz czerwone światło. Samochody stają wtedy przed śluzą, na którą możesz swobodnie wjechać i bez problemu ustawić się przy lewej krawędzi jezdni. Po zmianie świateł, wykonujesz klasyczny skręt w lewo ustępując pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka. Rozwiązanie to znacznie poprawia bezpieczeństwo, gdyż na śluzie rowerzysta jest doskonale widoczny, a to podstawa.

Dojeżdżasz do lewej krawędzi jezdni ustawiając się na śluzie, przed samochodami.

Po zmianie świateł ruszasz przepuszczając pojazdy nadjeżdżające z przeciwka

Skręt na dwa 

W wielu krajach zaleca się jako najbezpieczniejszy i najmniej kłopotliwy dla rowerzystów sposób skręcenia w lewo. Trzymaj się prawej krawędzi jezdni i na skrzyżowaniu zjedź nieco w prawo, w poprzeczny wlot i ustaw się tak aby nie zastawiać przejazdu pojazdom jadącym za Tobą i żeby widzieć sygnalizację świetlną dla kierunku, w którym chcesz jechać. Gdy zapali się zielone jedź na wprost.

Trzymaj się prawej krawędzi i na skrzyżowaniu wjedź lekko w
poprzeczny wlot. Pamiętaj, że dobrze jest widzieć sygnalizację
świetlną

Po zmianie świateł jedziesz tak jakbyś jechał na wprost


Data publikacji: 06.09.2013 15:13
Ostania modyfikacja: 02.01.2014 12:16

Copyright © Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej
Kancelaria Prezydenta / Referat Multimedialny
Gdańsk 80-803, ul. Nowe Ogrody 8/12